Logo firmy KV - Svítidla a.s.

OSOBNÍ DŮLNÍ SVÍTIDLA

Informační systém pro identifikaci (ISI) - identifikace osob v dole

Informační systém pro identifikace


příručka informačního systému pro identifikaci

POUŽITÍ SYSTÉMU PRO IDENTIFIKACI:

  • Informační systém pro identifikaci (systém ISI) slouží pro identifikaci a lokalizaci osob, zařízení či materiálu v dole.

  • Systém ISI je založen na RFID technologii (868MHz) a skládá se ze dvou částí, tvořených několika zařízeními. Jedná se o komunikační skříň SME-ISI, zařízení A71-02 s RFID čtečkou, povrchový rozvaděč RM1-ISI-P, signalizační zařízení OS-ia-6 a identifikační zařízení TAGZAM (vysílač), umístěné v důlní lampě T 1005.01, T 1005.01A nebo T 1005.01A M1.

  • Součástí systému ISI je také počítač určený pro zpracování, vyhodnocení a vizualizaci informací ze čteček A71-02. V PC je nainstalován SW vytvořený speciálně pro Informační systém pro identifikaci. Tento SW má samostatnou Uživatelskou příručku.

  • Čtečky A71-2 jsou v provedení I M1 Ex ia I tzn., že mohou pracovat v oblasti s trvalým výskytem metanu.

  • Komunikační skříň SME-ISI je v provedení I M2(M1) Ex d e [ia] I.

PŘÍKLAD POUŽITÍ SYSTÉMU PRO IDENTIFIKACI

schéma informačního systému pro identifikaci

ZAČLENĚNÍ SVITIDEL DO INFORMAČNÍHO SYSTÉMU PRO IDENTIFIKACI

Svítidla T 1005.01; T 1005.01A a T 1005.01AM1 mohou pracovat v ISI. Podle požadavku našich odběratelů na zvýšení bezpečnosti práce a lepší identifikaci pracovníků především v nebezpečných zónách uhelných dolů.

Hlavním záměrem ISI je bezpečná a jednoznačná identifikace pracovníků nezávisle na jejich vůli. V každém svítidle je umístěn mikrovlnný vysílač, jehož signál přijímá soustava pevných čteček. Ta dokáže jednoznačně identifikovat polohu svítidla a v případě požadavku i směr jeho pohybu. Telefonním kabelem jsou jejich údaje předávány do komunikační skříně. Ta je následně napojena na počítač, který zpracovává, vyhodnocuje a zobrazuje informace ze čteček.

Podle rozsahu sítě čteček je možno systém používat ke sledování pohybu svítidla v zájmových prostorách od výdeje z lampovny až k jeho opětnému vrácení do nabíjecího stojanu. Systém může pracovat i v prostředí s trvalým výskytem metanu. Více podrobností o systému najdete v uživatelské příručce ISI.


aktualizace: 3. ledna 2011